60 LAT HISTORII KINO-TEATRU SYRENA

Ze sztuką filmową zetknęli się wielunianie dopiero pod koniec I wojny światowej. Sala widowiskowa kinoteatru Polonia potem pod nazwą „Goplana” liczyła 250 miejsc. Do września 1939 r. funkcjonowały w Wieluniu 2 kina: „Goplana” i „Hel”.

Kino cieszyło się wielką popularnością. Po wojnie czynne było w Wieluniu kino „Wolność”, które przemianowano na kino II kategorii i zmieniono jego nazwę na „Odra”. Kino „Odra” zamknięto w 1973 r. W 1962 roku przekazano do użytku nowy budynek kinoteatru „Syrena” przy ul. Narutowicza.

Kilka lat później wyposażono je w panoramiczny ekran. Obiekt ten mogący pomieścić ok. 400 osób spełniał nieprzerwanie funkcje kinowe do 1 sierpnia 2010 r. jednakże nie spełniał podstawowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania.

W 2012 r. rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa istniejącego budynku kinoteatru Syrena, której celem było zapewnienie optymalnych warunków dla działalności w zakresie edukacji kulturalnej i animacji kultury oraz dostosowanie obiektu do potrzeb aktualnych przepisów i norm oraz dla osób niepełnosprawnych. W wyniku przebudowy powstały sale dydaktyczne na potrzeby działalności kulturalnej oraz edukacyjnej, a także sala kinowo-widowiskowa z 267 miejscami na widowni, dodatkowo 53 miejsc na balkonie oraz druga sala kameralna na 30 miejsc.

3 października 2017 r. budynek Kino-Teatru Syrena oddano do użytku, a już 21 października 2017 r. w odnowionym kinie wyświetlono pierwszy film „Bracia Lumiere”. 12 lutego 2021 r. oficjalnie otwarto nową Salę Kameralną wyposażoną w projektor filmowy, ekran i nagłośnienie kinowe, która służy do wyświetlania ambitnych, niszowych i tematycznych produkcji. Pierwszym filmem wyświetlonym w tej sali był film „Poszukiwany, poszukiwana”. Dzięki Sali Kameralnej wieluńskie kino może grać dwa seanse jednocześnie, co pozwoliło na poszerzenie repertuaru kinowego.

Skip to content